element

Sensei AVNİ TOKUŞ

Çanakkale Aikido eğitmenimiz Avni Tokuş, 1959 yılında Çanakkale’nin Yenice ilçesinde dünyaya gelmiştir. Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde İşletme lisansını 1994 yılında başarıyla tamamlamıştır.

Uzakdoğu sporlarına karate yaparak başlamış ve bu alanda üç yıl çalışma yapmıştır. 2001 yılında Çanakkale’de hocası İbrahim Çubukcu’nun sayesinde aikido ile tanışmıştır. Dünyaca ünlü Türk aikidocu sensei Nebi Vural’ın seminerlerine katılmıştır.

Nebi Vural’ın hocası Tamura sensei ile çalışma fırsatı bulmuştur. 2020 yılında ROKUDAN (Altıncı Dan) almıştır ve çalışmalarına halen Çanakkale’de büyük bir istek ve özenle devam etmektedir.

AVNİ TOKUŞ
icon

ROKUDAN (ALTINCI
DAN)

Çanakkale Aikido Gençlik ve Spor Kulübü Derneği

Harmoni(uyumlu hareket etme)

Çanakkale Aikido Gençlik ve Spor Kulübü Derneği

Ruh ,düşünce,akıl,evrensel enerji

Çanakkale Aikido Gençlik ve Spor Kulübü Derneği

DO

Yol

AVNİ TOKUŞ
icon

Dernek Başkanı

Çanakkale Aikido Gençlik ve Spor Kulübü Derneği Başkanı
MUAMMER BARIŞKAN

1964 yılında Çanakkale’nin Çan ilçesinde dünyaya gelmiştir. Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde Pazarlama ve Dış Ticaret Bölümü Halkla İlişkiler Tanıtım Mezunu. 2017 yılında Emre Esen hocanın sayesinde Aikido ile tanışmış oldu. Sonrasında Avni Tokuş hoca ile çalışmalarına devam ediyor. Dünyaca ünlü Türk aikidocu sensei Nebi Vural’ın seminerlerine katılmıştır. 2021 yılında Nidan (2.Dan) almıştır.

Aikido, savaş tekniklerini öğretirken, beden ile ruh arasında uyum sağlamak için gerekli olan disiplini de veriyor. Dojonun (Yol’un çalışıldığı yer) kapısından Genel Müdür olarak giren kişi, ders bitiminde herkesle beraber dojo temizliğine katılırken sadece kendisi olmayı deneyimlemekte oluyor. Tüm egoların ve hayatın taşıttığı unvanlardan arınmış bir ruh olmanın saf mutluluğunu yaşıyor. Orada sadece kendisi oluyor ve bu herkese yetiyor. Silahsız, kılıçla, sopayla ya da bıçağa, sopaya, kılıca, bir kişiye veya birden fazla saldırgana karşı, otururken veya ayakta, kendinizi savunmayı öğrenirken kendisini tanımayı da öğreniyor.

Aikido’nun diğer savaş sanatlarından en önemli farkı, temel olarak bir savunma sanatı olmasıdır. Hatta bu nedenle aikidoda müsabaka yerine sadece gösteriler var. Diğer savaş sanatlarının pek çoğunun rekabetçi ve “spor” yönü ön plana çıkmış durumda. Hemen hepsi olimpik spor dalları arasında yer alıyorlar. Sporcuların çoğu çeşitli müsabakalara katılıp zafer kazanmayı hedeflediği için, savunma tekniklerini çalışmak, saldırı tekniklerine oranla geri planda kalıyor. Aikido’da vurgu, başkasını yenerek kazanılan zaferde değil, kişisel zaferdedir. Aikidonun etik boyutu sadece minderde kalmıyor, hayatın her evresinde, her ortamda kendini göstermeyi sürdürüyor. Aikidonun dayandığı temel felsefe, bütün insanlığı “evrensel bir aile” içinde birleştirmek; amaç birisini yaralamak değil, aksine her şeyi korumak; kendini, saldırganı, çevrendekileri, çevreyi, daha da genellersek dünyayı hatta evreni. Neye zarar verirseniz verin, sonunda en çok zarar verdiğiniz kendinizsinizdir.

Sokak kavgalarına meraklı, çevresine zarar vermeyi amaçlayan, saldırgan yapıdaki kişiler ve bu hedeflerine ulaşmak için sabırsızlık gösterenler, aikidoyu seçmekle hata ettiklerini kısa sürede anlarlar. Aikido her derste onların yanlış yerde, yanlış yolda olduğunu gözlerine daha fazla sokacak ve amaçlarını sorgulamalarına neden olacaktır.

Aikido, geliştirildiği zamandan günümüze kadar olduğu gibi korunmaya çalışılmış geleneksel bir Japon savaş sanatıdır. Tekniklerin en doğru şekilde uygulanmasına önem verilerek, sürekli tekrarlayarak çalışılır, amaç kişinin tekniği şiddetle değil, doğru uygulamasıdır.

Eklem yerlerine yapılan şiddetli baskılar ve kilit teknikleri, rakibin kontrol altında tutulmasını ve zarar görmeden etkisiz hale getirilmesini sağlar. Aikidoda denge merkezinizi korumak ve sabit tutmak, bunun yanında dairesel hareketlerle teknikleri uygulamak rakibinizi kontrol etmenizi sağlar. Hiç etiğe uymasa da, Aikidoyla birisinin canını yakabilirsiniz, hem de inanın çok yakabilirsiniz, kemiklerini kırabilir, bayıltabilir hatta öldürebilirsiniz. Ama, bir düşünün, hedefiniz gerçekten bu mu?

Aiki gerçeğin kendisini tanımlar. Bize saldırmakta olan insanlarla bir araya gelip sevgiyle barısma yoludur. Onlar hiddet içinde saldırırken siz tebessümle karşılayın, barışı sunun. Bu Aiki'nin gerçek yoludur." Eger bu öğretiyi kavrayamazsanız öğrendiğiniz Aikido sadece savaşmaya yarar ve onun sırrına hiçbir zaman ulaşamazsınız.

GALERİ

Çanakkale Aikido Gençlik ve Spor Kulübü Derneği
Çanakkale Aikido Gençlik ve Spor Kulübü Derneği
Çanakkale Aikido Gençlik ve Spor Kulübü Derneği
Çanakkale Aikido Gençlik ve Spor Kulübü Derneği
Çanakkale Aikido Gençlik ve Spor Kulübü Derneği
Çanakkale Aikido Gençlik ve Spor Kulübü Derneği