element
element

SIKÇA SORULAN SORULAR

Aikido yapabilmek için belirli fiziksel şartlar var mıdır?

Sekiz yaşından itibaren kişi her yaşta aikido yapabilir. Aikido yapmak için boy, kilo, kas gibi fiziksel şartlar ve sınırlar yoktur. Kronik hastalığı olan veya 65 yaş üstü olan öğrencilerin öncelikle doktor onayı alması tavsiye edilir.

Çalışmaları yaparken sakatlanma riski var mıdır?

Her sporda olduğu gibi dikkat gerekir. Sensei öğretilerinin dışına çıkmadıkça sakatlanma olmaz.

Aikido’da eski ve yeni öğrenciler ayrı mı çalışırlar?

Evet, yeni gelen öğrenciler belirli düşüşleri, tutuşlar ve genel dojo içi davranışları öğrenirler. Diğer öğrenciler kyularına göre tekniklere çalışırlar.

Aikido çalışmalarında ne giyilir?

Aikido da "Gi" denilen beyaz kıyafetler giyilir. Dan alan öğrenciler hakama giyebilir.

Aikido dersleri nasıl yapılıyor?

Aikido dojo denilen özel çalışma alanlarında yapılıyor. Haftada üç gün her çalışma bir buçuk saat sürüyor.

Aikido’yu ne kadar zamanda öğrenebilirim?

Aikido'da çalışma sıklığı ve tekniklerin tekrarı ne kadar çok olursa öğrenmesi o kadar çabuk olur. Genel olarak duruma hakim olma becerisi iki yılı bulur. Bu her şeyi öğrendiği anlamına gelmez. Farkındalık ve olgunluk yıllar içerisinde devam eder.

Aikido’da dereceler ve sınavlar oluyor mu?

Bir Japon savaş sanatı olan Aikido'nun da diğer dövüş sanatlarında olduğu gibi kuşak sınavları vardır. Kyu olarak adlandırılan bu sınavlar belirli periyodlarda öğrenci hazır olduğunda yapılır. Kyu dereceleri verilmesinde ki amaç öğrencinin bilgi donanımını derecelendirmedir. Kyu sınavları üç aylık periyodlarla yapılır. Altıncı kyu ile başlanır birinci kyu da kahverengi kuşak takılır. Bir yıl sonra birinci dan sınavına, iki yıl sonra ikinci dan, üç yıl sonra üçüncü dan sınavına girilir. Birinci dandan itibaren siyah kuşak takılır.

Aikido’da müsabaka yapılıyor mu?

Hayır. Aikido'da müsabaka yapılmıyor. Bu yüzden diğer dövüş sporları kadar bilinirliği yoktur. Müsabaka rekabeti getirir, rekabet dostluğu öldürür. Dostluğu, sevgiyi temel alan bu spor dalında kazanmak değil uyumlu yaşamak önemlidir.

Aikido’nun fedarasyonu var mı?

Aikido 130’dan fazla ülkede yasal olarak faaliyet göstermektedir. Türkiye'de Aikido resmi Wushu Fedarasyonu’nun bir alt branşı olarak vardır. Aynı zamanda sensei Nebi Vural'ın Aikido ve Budo Fedarasyonu aktiftir. Çanakkale Aikido dojomuz, Türkiye Wushu Fedarasyonu (TWF) başta olmak üzere diğer düzenleyici kurumlar tarafından tanınmış olan yasal bir aikido dojosudur.

Aikido denilince akla ne gelir?

Aikido üç sözcükten oluşur. "Ai" uyum, sevgi, uyumlu olma, "Ki" enerji (dünyayı ve evreni yaratan enerji), "Do" yol, disiplin, ekol. Ruhsal enerji ile uyum yolu manasına gelir.

Aikido'yu diğer savunma sporlarından ayıran özellik nedir?

Aikido bükme ve fırlatma tekniklerini kullanarak saldırganın gücünü ona karşı kullanmayı temel alır. Bizi tutmasına, sarılmasına, itmesine ve vurmasına izin vermeden tekrarlanan ataklara cevap vermeyi hedefler, uygulamaya sokar. Aynı zamanda yaşamsal sinir merkezlerine baskı yapmakta yer alır. Bu yüzden güç üstünlüğünün avantaj olduğu bir spor dalı değildir. Uyumla ve çeviklikle kendinizden çok daha güçlü birine karşı kendinizi koruyabilirsiniz.

ÖĞRENCİLERİMİZİN GÖRÜŞLERİ

client

Aikido ne sadece dövüşmek ne de sadece bir sanat ( modern sanat, dans gibi). Hem dövüş hem sanat, hem de kendini savunma tekniklerinden daha fazlasını kapsıyor. Amaç bir becerinin mükemmelliğini aramak değil, bir uygulamanın karakterini inşa etmek, güçlendirmek.

client

Aikido; kendimi hangi koşullar altında nasıl savunacağımı, asıl amacının bireyin kendi içindeki şiddeti dizginlemek olduğunu bana öğreten bir savunma sanatıdır.

client

Her zaman için iyi ki Aikidoya başlamışım dediğim kulüp. Hayatınıza ve kendinize bir iyilik yapmak istiyorsanız mutlaka tavsiye ediyorum. Ve tabiki en önemlisi bizlere birlik olmayı tecrübelerini ve aikidoyu doğrudan yansıtan bize aile olmayı öğreten muhteşem bir hocaya sahip olmamız.